Striped culottes

Jedným z mojich najobľúbenejších kúskov oblečenia sú culottes. Dajú sa kombinovať takmer s úplne všetkým. Nie každý by si ich však obliekol, pretože predsa len je to špecifický kúsok, ale mne sa páči keď občas na ulici vyčnievam. Tieto „pyžamové“ culottes zo Zary som našla v zľavách a nevedela som sa rozhodnúť, či si ich vezmem a či ich budem mať k čomu nosiť. No a asi viete, ako to dopadlo 🙂 Keďže sú samé o sebe dosť výrazné, nechcela som to preháňať s inými vzormi a doplnila som len velvet top so špagetovými ramienkami z Pull&Bear, čierne loafers z Manga a zlaté náhrdelníky z H&M a Bershky.

One of my fafourite piece of clothing are culottes. You can wear it with almost everything. Not everyone likes that because it‘s a really particular piece but sometimes, I like standing out from the crowd. I found those „pyjama“ culottes in sale in Zara but I wasn‘t sure if I‘ll wear it. But you can see now what happened 🙂 I didn‘t want to mix the color and that pattern with anything heavy so I just added simple velvet top with spaghetti straps from Pull&Bear, black loafers from Mango and golden necklaces from H&M and Bershka.

top PULL&BEAR | culottes ZARA (similar here) | jacket MÖTIVI | loafers MANGO | bag ZARA | sunglasses MANGO | necklaces H&M (stone) BERSHKA (letters)

3 Comments

 1. Kat
  26. júna 2017 / 9:54

  Hi there! Really random but I’ve been looking on every app for these Zara culottes – I’m in love! I’ve now returned to the trusty instagram app to see if any girls have these trousers in a size S and are willing to sell them to me. I’m willing to pay a good price! Thanks, Kat x

 2. Kat
  26. júna 2017 / 11:20

  Hi,
  this is kinda a weird request but i have been looking for these exact zara culottes in size S for ages now, and I wondered if you were interested in selling them to me? i’m willing to pay a super good price since I cannot find them anywhere.
  If not, don’t worry, i have tried every sale app i know of and have had zero luck.

  Thanks anyway!
  Kat x

  • Naty
   Autor
   30. júna 2017 / 21:02

   Hi Kat, contact me please via e-mail 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *