Organic Basics activewear

Keď ma značka Organic Basics oslovila na spoluprácu dostala som neskutočnú radosť a to hneď z dvoch dôvodov. Po prvé: ich spodné prádlo milujem! Je to tá najpohodlnejšia vec na svete. Po druhé: bola som na seba tak trošku samoľúbo hrdá. Hrdá na to, že to čo robím, čo si kupujem a čo zdieľam aspoň pár ľudí inšpiruje a že si to všimla jedna skvelá sustainable značka.

Organic Basics je mladá sustainable dánska značka založená v roku 2015. Ich produkty sú vyrábané eticky, z recyklovaných, rozložiteľných, prírodných a obnoviteľných materiálov. Tu to začne byť pre niekoho asi zaujímavé: nie sú to len vymenované prídavné mená bez významu.

Možno si poviete „No a? Prečo je toto všetko pri oblečení nutné?“ Lenže ono je to bohužiaľ vo fast fashion dobe pomerne rarita a je to dôležité. Nie len pre planétu, naše životné prostredie, taktiež aj pre ľudí, ktorí naše oblečenia vyrábajú a nakoniec aj pre nás samotných, ktorí oblečenie hrdo nosíme. Fast fashion je bohužiaľ zlo, ktoré my spotrebitelia dobrovoľne podporujeme, pretože sme závislí na mimoriadne konzumnom spôsobe života, sme pohodlní a zväčša neinformovaní. V kocke: Fast fashion produkuje ročne približne 20 % celkového odpadu. Na výrobu jedného trička sa minie 2500 litrov vody. Bavlna, z ktorej sa tričko vyrobí, je ošetrovaná pesticídmi. Pri výrobe oblečenie sa použije až 2000 druhov rôznych chemikálií, z ktorých je iba 16 považovaných za ekologicky nezávadných (podľa EPA). S týmito chemikáliami dennodenne pracujú ľudia v nevyhovujúcich nebezpečných podmienkach za smiešny plat cca 60€ na mesiac. „Ale fast fashion predsa nakupujú všetci!“ To, že to robí každý neznamená, že je to správne 🙂 Pokiaľ abstrahujeme od funkcie peňazí v zmysle prostriedku výmeny, môžeme sa na ne pozrieť ako na hlasy. Na hlasy, ktoré venujeme firmám/značkám a ktorými vyjadrujeme ich podporu. Každým hlasom (eurom, korunou, atď.), ktorý použijeme pri našich nákupoch dávame firme súhlas s ich filozofiou a ich praktikami. Povedzme nie fast fashion a objavujme nové značky, ktoré sa správajú eticky, zodpovedne a ktorých podpora nás môže skutočne tešiť a nemusíme mať pri ich kúpe zo seba zlý pocit!

Organic Basics využíva vo svojej produkcii bavlnu s certifikátom GOTS, čo v skratke znamená, že bola vypestovaná šetrným spôsobom, bez použitia chemikálií a ľudia ktorí ju vyrobili dostali férové ohodnotenie a zaobchádzanie. Ďalšou súčasťou výroby je recyklovaný nylon s certifikátom GRS, ktorého spracovanie vyžadovalo o 80 % menej vody a vyprodukovalo o 90 % menej emisií CO2 ako výroba nového vlákna. Vo výrobe sa taktiež používa recyklovaná vlna. Organic Basic okrem toho používajú vo výrobe nové technológie na predĺženie životnosti oblečenia, takže nie je potrebné ho často nahradzovať novými kúskami a životný cyklus výrobku trvá dlhšie. Unikátnym procesom je využitie technológie SilverTech. Polymérové vlákna sú potiahnuté vrstvou striebra, ktoré reguluje teplotu daného výrobku pri nosení a neutralizuje zápach. Ďalšou metódou na báze striebra je Polygiene, čo je ošetrenie látky pomocou recyklovaného striebra čím sa odstraňuje zápach z potu a eliminujú baktérie čo znamená, že oblečenie nie je potrebné tak často prať a tým ušetríme svoj čas, energie a hlavne vodu. V neposlednej rade značka využíva bezšvové šitie, ktorým v látke nevznikajú slabé miesta, oblečenie je príjemnejšie na nosenie a pri výrobe tak vzniká menej odpadu ako pri klasickom type šitia.

U Organic Basics, ako už názov naznačuje, nájdete úplne základné kúsky. Spodné prádlo, jednoduché tričká, tielka, a ponožky. Novinkou je aktuálne kolekcia dokonalého minimalistického športového oblečenia! Tá sa mi zapáčila hlavne svojou jednoduchosťou, kúsky sú presne také ako ostatné produkty značky: minimalistické a nadčasové. Čo ma lákalo najviac bolo vyskúšať si, či technológia SilverTech naozaj funguje. Otestovala som pre vás teda legíny a podprsenku. Oba kúsky mám vo veľkosti XS-S a objednávala som ich v Active Packu, ktorý je cenovo výhodnejší ako jednotlivé kúsky zvlášť.

Veľkosť som trafila úplne presne, všetko sedí tak ako má. Ani ramienka na podprsenke, ani pás na legínach netlačia a nikde nič neodstáva. Čo oceňujem tak aj napriek tomu, že mám legíny v najmenšej veľkosti nie sú krátke na dĺžku, čo sa mi u konvenčných športových značiek stávalo. Na prvé oblečenie teda super. Ďalej som testovala schopnosti látky. Oba kúsky sú elastické, takže sa natiahnu podľa potreby tela ako to ktorá časť vyžaduje ale zároveň človek nemá pocit, že sa nachádza v čreve na klobásu, čo taktiež veľmi oceňujem. Drepy a výpady sa dajú robiť úplne v pohode, keď sa látka natiahne nič nepresvitá a všetko drží tam kde má. Veľké plus podprsenky je aj to, že nemá žiadne pridané vypchávky, proste spevní a drží presne to, čo má a nič navyše.

Celkovo ma ani podprsenka ani legíny neobmedzovali pri žiadnej jógovej asáne ani pri žiadnom type cviku. Čo ma naozaj milo prekvapilo bolo to, že SilverTech dodržal presne to, čo sľubuje. Oblečenie som nosila opakovane na rôzne typy tréningu a po každom som ho len prevesila a nechala vyvetrať. Naozaj nebolo nepríjemne cítiť, zachovalo si úplne neutrálnu vôňu, preto som sa nebála v ňom opakovane vyraziť cvičiť znovu. Je to fakt skvelé, pretože s jedným párom takto môžem ísť v pohode cvičiť viackrát a nemusím sa trápiť tým, že ho musím urýchlene oprať! 🙂

Pokiaľ radi cvičíte – či už jógu alebo chodíte do fitka a hľadáte oblečenie, ktoré je pohodlné a zároveň spĺňa všetky štandardy (takže sa nemusíte cítiť zle že ste podporili bangládešské dieťa, ktoré má poleptané prsty z toho, ako farbilo vaše legíny), rozhodne vyskúšajte Organic Basics activewear. A produkty teraz môžete objednávať s 10 % zľavou, ak pri platbe uvediete môj kód „NATAOBC“! Prezrite si celú kolekciu TU!


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *