Why I stopped eating animals

Dlho som sa odhodlávala tento článok napísať a to z viacerých dôvodov:

  • Téma vegánstva a rastlinnej stravy zvykne vyvolávať konflikty názorov
  • Tento štýl stravovania je často vnímaný ako póza prípadne ho ľudia chápu ako niečo, čo človek robí pre to, aby bol zaujímavý
  • Ľudia vás často škatuľkujú ako nenormálnych, niekedy dokonca menej inteligentných (lebo samozrejme oni vedia viac 🙂 )

Na druhú stranu však stále dostávam otázky Prečo? Ako dlho? Ako mi je? a podobne a priznám sa, že ma na to naozaj odpovedať nebaví. Dlho som to brala ako moju osobnú vec, do ktorej mi nikto nemá právo zasahovať. Samozrejme o mojich dôvodoch vedeli moji najbližší, ale keď sa ma na to niekto na verejnosti opýtal, vyhýbala som sa zodpovedaniu otázky: proste som nemala chuť pred niekým sa spovedať. Už dlhšie som však premýšľala nad tým, že by som sa k tomu mala vyjadriť, pretože tým budem môcť inšpirovať ďalších ľudí, možno túto problematiku dostanem viac do povedomia a zároveň ja sama budem mať pocit, že tie moje názory niekde sú a v prípade otázok ľudí odkážem na článok. Nechcem sa tomu venovať nejak rozsiahlo, predsa len článkov zameraných konkrétne na výživu/etickú stránku veci a pod. nájdete na internete milión. Chcela by som skôr povedať moje skúsenosti, ako som sa k tomu dostala a ako to vidím ďalej. Tak ideme na to 🙂

Úplne prvý kontakt s rastlinnou stravou prišiel niekedy v roku 2013, bolo to leto pred mojim posledným ročníkom na strednej. Zvykla som doma často cvičiť, zaujímala som sa viac o tom čo jem a aký to má na mňa vplyv a fascinovalo ma zloženie potravín. Nejakou náhodou som sa dostala k filmu Forks over knives a tam to všetko začalo: úplne ma to dostalo. Začala som sa preto o tento štýl stravovania zaujímať viac kvôli zdravotnému hľadisku. Narazila som na blog mojej milovanej Dewii, začala som tak nejak sama experimentovať s varením a bola som úplne nadšená. Doma sa to s pochopením veľmi nestretlo (čo dnes úplne chápem, moje argumenty boli nulové a aj keď som veľa vedela, nevedela som si to dostatočne obhájiť). Preto som jedla stále všetko, no živočíšnym produktom som sa mimo domu vyhýbala. Stále sme však pri zdravotných benefitoch.

Prišiel rok 2014 a ja som sa presťahovala do Prahy, kde som začala chodiť na výšku. Prvé mesiace to boli samé party, akcie a jedla som všetko čo mi prišlo pod ruku. Stále som však mala v hlave to, že sa necítim dobre a že to nie je správne. Kúpila som knihy o výžive, stiahla viac filmov a zbierala viac informácií. V tom momente som sa od zdravia dostala k zvieratám, čo považujem za dosť zlomový moment v mojom živote. Nechápte to teraz tak, že do mňa trafil blesk a zažila som nejaký zázrak. Ale nikdy som k zvieratám hlboký vzťah nemala. Bála som sa ich, nevyhľadávala som ich spoločnosť a v podstate okrem nášho psa som žiadne zviera nemala rada (teraz to uvediem na pravú mieru: nemyslite si, že by som im nejak ubližovala, to nie, proste som k zvieratám nemala žiadny vzťah). A potom sa to všetko zmenilo: videla som, ako funguje mliečny priemysel, ako sa vyrába mäso, ako sú chované, ako sú prevážané… a mojim „ľadovým“ (berte to s nadhľadom 🙂 ) srdcom to pohlo natoľko, že som k nim kompletne zmenila svoj vzťah. Neznesiem pohľad na to, ako zvieratá žijú v zlých podmienkach, ako sú týrané, ako ich človek zbytočne využíva pre osobnú spotrebu, aj keď vôbec nemusí. Dnes som na tom tak, že milujem každú jednu zvieraciu bytosť a najradšej by som chovala všetky zvieratká.

Stravujem sa takto teda už takmer 4 roky. Dala som si na mieru navrhnúť výživový plán aby som si bola istá, že mi nič nechýba a najmä preto, aby som si vedela kontrolovať porcie (tento typ stravy je trošku iný, často mám naložené na tanieri viac ako „mäsožrúti“, čoho sa veľa ľudí môže zľaknúť, ale netreba sa toho báť). Od zdravia cez zvieratá som sa postupne prepracovala aj k problematike životného prostredia. Vyhľadávam prírodnú netestovanú kozmetiku, čo najviac sa snažím vyhýbať plastom a nakupovať bez obalu a čo sa týka mojej milovanej módy, od nákupov vo fast fashion reťazcoch prechádzam skôr na slow sustainable fashion. A poviem vám, je to neskutočne obohacujúce. S tým sa ďalej spája to, že tento štýl bojuje proti chemickým nekvalitným materiálom, detskej práci, zlým pracovným podmienkam vo fabrikách… a menovať by som mohla ešte dlho.

Nebudem vám menovať zdravotné benefity, ani to koľkým zvieratám/ľuďom pomôžete, dokonca ani to, ako tým šetríte planétu. Informácií je dnes veľa. Stačí sa opierať o kvalitné zdroje. Sama viem, že často mi príde odkaz na pochybné neodborné stránky a iné články, ktoré môže písať prakticky hocikto. Nad tým sa už len pousmejem. Môžem vám odporučiť DewiiNikoletu, ktoré sa fakt vyznajú, čerpajú z kvalitných zdrojov a vegánstvom a všetkým s tým spojeným žijú.

V čom mi to teda pomohlo a aký vplyv to na mňa má?

  • Láska k zvieratám
  • Zistila som intoleranciu na laktózu
  • Zlepšila sa mi pleť, pevnejšie nechty
  • Celkovo sa cítim lepšie a nebolieva ma žalúdok, žiadne tráviace problémy a pocit plnosti
  • Objavila som nové recepty, stránky, obchody a spoznala nových ľudí
  • Celkovo som sa zmenila k lepšiemu psychicky, mám pocit že aj mojou malou snahou pomáham dobrej veci

Ak ste sa dostali až na koniec, tak gratulujem 🙂 Dúfam, že som niečo o sebe ozrejmila, prípadne tým niekoho inšpirovala a ak na mňa ešte niečo máte, stačí napísať komentár prípadne sa ozvite cez social media.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *