Niche perfumes

To, ako voniame, je neoddeliteľnou súčasťou našej identity. Prvý dojem z nás si ostatný tiež môžu utvoriť na základe našej vône. Vôňa nás sprevádza počas celého dňa a dotvára náš celkový zjav. Tu sa naskytá otázka – ako nájsť dokonalú vôňu, ktorá bude plne korešpondovať s našou osobnosťou, bude príjemne pôsobiť na naše okolia a hlavne ako sa pomocou vône môžeme odlíšiť od ostatných? Pokiaľ rovnako ako ja chcete byť niečím originálny, zaujímavý a hlavne nemáte radi mainstream, čítajte ďalej.

Môj príbeh s vôňami sa začal niekedy keď som bola maličká a obdivovala som parfémy mojej maminky. Pamätám si, že ma fascinovala záhadná voňavá tekutina v krásnej sklenenej fľaštičke (odtiaľ asi pochádza moja závislosť na krásnych baleniach). Neviem, ktorý parfém bol úplne prvý, ale sú tri čo mi utkveli v pamäti – Bvlgari Petits et Mamans, Kenzo Flower a Thierry Mugler Angel. Tieto tri viem dodnes rozoznať kdekoľvek ich cítim (a Kenzo som dlhšiu dobu používala aj ja).

Postupom času som si uvedomovala, aký je parfém pre mňa dôležitý. Cítim sa bez neho nekompletná. Vyskúšala som už rôzne vône z parfumérií ale posledných pár rokov som sa zamilovala do niche parfémov. Pre tých, ktorý sa s týmto pomenovaním ešte nestretli: niche parfémy nespadajú do kategórie masovo produkovaných dizajnérskych parfémov. Nezoženiete ich v tradičných obchodoch, ale v malých špecializovaných parfumériách, ktorých je samozrejme málo. Jedná sa o veľmi špecifické vône, ktoré sú svojím limitovaným množstvom naozaj exkluzívne. Od klasických dizajnérskych parfémov sa odlišujú taktiež vyššou cenou, použitými ingredienciami a najmä tým, že niche parfémy nie sú tak masovo propagované.

Moje 3 niche poklady sú Byredo Black Saffron, Byredo Mojave Ghost a Acqua di Parma Peonia Nobile. Všetky splňujú presne moje požiadavky na to, čo mi vonia najviac. Mám rada čisté, trochu ťažšie a mierne korenisté vône na zimu a sviežejšie vône na leto. Čo naozaj nemusím sú veľmi sladké a prenikavo kvetinové vône. Mojím posledným prírastkom je Acqua di Parma, je to taký malý splnený sen. Pivonky sú moje najobľúbenejšie kvety a táto vôňa je úplne dokonalá. Čo na nich mám najradšej je schopnosť, akou sa vôňa počas celého dňa dokáže rozložiť. Ráno stačí pár streknutí na pulzujúce body a vôňu krásne cítiť ešte večer, len trochu jemnejšie.

Všetky 3 sú kupované v Ingredients (Jáchymova 26/2, Praha), kde vám s výberom pomôže super vyškolený personál. Ja si najradšej vyberám z niekoľkých variant, ktoré spĺňajú moje kritériá a tie následne testujem. Funguje to tak, že si kúpite 5 vzoriek a pri kúpe parfému sa vám cena vzoriek odčíta, čo je win-win 🙂

Keďže sú tieto parfémy celkom investícia, mám ich menej a nestriedam ich tak často. Na druhú stranu ich intenzívna vôňa vydrží tak dlho, že pri každodennom používaní mi celá fľaštička vydržala vyše roka. A čo mám úplne najradšej, že ich nemá každý (pardón, ale ľudí s D&G Light blue cítim tak 10krát za deň). Je to príjemný pocit, keď viem, že mám niečo unikátne a vždy ma poteší, keď ma niekto pochváli, že krásne voniam (a častokrát sú to úplne neznámy ľudia na ulici) 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *