Fotokniha Saal Digital

Vianoce tu budú čoskoro a prichádza obdobie, kedy budeme všetci blúdiť po preplnených obchodoch a zháňať vianočné darčeky. Tí šikovnejší si ich vyrobia (obdiv!) no ak nemáte čas/nie ste až tak kreatívne zdatní, fotokniha je super cesta, ako darovať niečo originálne. Dostala som možnosť vytvoriť si vlastnú fotoknihu od firmy Saal Digital a myslím, že na to, že išlo o moju prvú skúsenosť s tvorením fotoknihy, sa mi výsledok v celku pekne podaril.

Na začiatku si budete musieť stiahnuť program priamo zo stránky Saal Digital, v ktorom následne budete celú fotoknihu vytvárať. Vôbec sa nemusíte báť, program funguje veľmi intuitívne a všetko je v ňom popísané takže sa vám nestane, že si nebudete vedieť dať rady. Na začiatku si zvolíte formát, počet strán, povrch fotiek a obalu a ďalšie doplnkové nastavenia a môžete sa pustiť do nahrávania fotiek.

Keďže tlač je naozaj veľmi kvalitná odporúčam dbať na to, aby boli fotografie čo najviac ostré. Ja svoje fotografie vždy vopred doladím podľa potreby. Treba dbať aj na to, aby ste zvolili vhodné usporiadanie jednotlivých fotiek za sebou. Fotokniha tak dostane lepší význam a pri listovaní sa bude dať na fotky lepšie sústrediť.

Veľkosť a rozloženie fotografií si môžete zvoliť podľa seba, rovnako aj to, či sa fotografie budú vzájomne dotýkať alebo prekrývať. Na niektoré zábery som vyhradila celú dvojstranu, niektorým som venovala ¼ strany. Všetko záleží od vášho vkusu. Rozhodla som sa vyskúšať aj vloženie nefotografických prvkov a vytvorila som si vlastné cli party, ktoré podľa mňa niektoré strany pekne oživili. Skvelo by sa taktiež dali vytvoriť malé popisy k fotografiám alebo krátke príbehy súvisiace so záberom.

Obal knihy som rovnako vytvorila z vlastnej fotografie a jednoduchého nápisu, ktorý však nesedí úplne na strede strany a nabudúce by som si na to mala dať väčší pozor a lepšie si všetko vymerať. Malou nevýhodou je aj malé logo v spodnom rohu každej strany, ktoré však za malý príplatok vo svojej knihe mať nemusíte.

Fotoknihu som si vytvorila s použitím fotografií z tohtoročnej dovolenky v Taliansku. Zvolila som pevnú väzbu bez vatovania, formát 15ˣ21 a 26 strán. Keďže preferujem lesklý povrch fotografií, použila som ho aj v tejto fotoknihe. S poštovným do Prahy ma kniha vyšla na 868 Kč. Pokiaľ vás odrádza cena, ako človek, ktorý má skúsenosti s vyvolávaním filmu vám môžem povedať, že je to veľmi porovnateľné. Samozrejme 36 obrázkový film na klasický formát by vás vyšiel o trochu lacnejšie, ale kvalitné spracovanie a najmä skvelý nápad dodáva tejto fotoknihe plusové body. Čo ma veľmi prekvapilo bolo rýchle doručenie, fotoknihu som mala doma o 3 dni po dokončení objednávky!

Na záver by som teda zhodnotila, že s fotoknihou od Saal Digital som nadmieru spokojná a určite by som vám ju odporučila. Nemám skúsenosti s inými firmami a teda nemám s čím porovnávať, no kvalitné spracovanie, primeraná cena a rýchle doručenie ma naozaj presvedčili.

A pokiaľ stále váhate nad vianočnými darčekmi, takáto fotokniha by mohol byť veľmi pekný a kreatívny darček s osobným nádychom, ktorý by určite potešil nejedného priateľa alebo člena rodiny. Ak by ste mali akékoľvek otázky týkajúce sa spracovania alebo by ste s niečím ohľadom fotoknihy potrebovali pomôcť, pokojne mi napíšte komentár a pokúsim sa vám poradiť 🙂

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *