Happiest autumn ever

Babie leto bude čoskoro preč a príde tak mnohými neobľúbená jeseň. Slnečných dní a idylických prechádzok po farebnom opadanom lístí bude čoraz menej. Na studené sychravé počasie a tmavé dni sa väčšina z nás neteší a najradšej by sme celé dni strávili leňošením v posteli. Čo takto spríjemniť si toto obdobie najviac ako sa dá? Ja sama mám veľmi rada dni plné slnka, povedala by som že som v tomto až extrémistka, čím tropickejšie počasie tým lepšie. Čím som však staršia, tým viac začínam inklinovať k zime a postupom času som sa naučila mať rada aj tmavé jesenné počasie. Pravdupovediac, idem k ďalšiemu extrému: čím tmavšie a ponurejšie sú, tým väčšiu to má pre mňa atmosféru 🙂 V tomto článku vám prezradím zopár tipov, ako si spríjemniť toto obdobie aby ste ho prežili v tom najpozitívnejšom duchu 🙂

Day Off

Ako lepšie načerpať nové sily než poriadnym oddychom? Skúste si nájsť jeden deň kedy budete môcť ostať doma a budete sa môcť venovať iba sebe. Ja si najradšej robím „pyjama day“ s mojou najlepšou kamarátkou. Deň vopred si nakúpime jedlo, pleťové masky a všetko potrebné, aby sme na druhý deň boli dostatočne zásobené a nemuseli sme nikam ísť. V deň D si už len oblečieme rovnaké pyžamá a pohoda môže začať. Ležíme v posteli, pozeráme jeden film za druhým a všetko samozrejme komentujeme a klebetíme. Takéto dni mi neskutočne pomáhajú v hektických obdobiach, kedy popri škole, práci a mojich iných aktivitách ráno skoro vstávam a vraciam sa domov až neskoro večer. Pokiaľ nemáte čas na celý deň voľna, skúste si vyhradiť aspoň časť dňa, kedy budete mať možnosť venovať sa iba sebe. Pozrite si napríklad obľúbený seriál, prezrite vaše obľúbené e-shopy alebo si prečítajte časopisy, ktoré ste ešte ani nestihli otvoriť. Vypnite si telefón a venujte sa niečomu, pri čom si zaručene oddýchnete.

Kaviareň

Kaviarne prichádzajú s novými jesennými menu a to je presne ten čas, kedy môžete objaviť nové skvelé miesta a ochutnať pri tom niečo nové. Posedenie pri teplej káve a dezerte som si obľúbila už na strednej. Každú jeseň som sa po škole zvykla chodiť do jednej kaviarne v nákupnom centre, ktorá bola priamo po strechou a vedela som stráviť hodiny pozeraním sa cez presklený strop, čítaním knihy a popíjaním kávy. Pokiaľ máte radi klasiku, tak nič nekričí slovo jeseň viac ako pumpkin spice latté v Starbuckse (pozor, nie je vegan!). Možností je neskutočne veľa a pokiaľ ste bezradný kam ísť, skúste nejaké miesta nájsť napríklad cez mobilné aplikácie. Ja rada používam Foursquare. V Prahe napríklad na príjemné posedenie odporúčam kaviareň Mezi srnky, kde sa okrem iného cez obed aj dobre najete. Pokiaľ milujete sladké prasačinky výborné sú donuty v Donut Shope a pokiaľ ste tiež na rastlinnej strave, nevynechajte Blue Vegan Pig Shop kde nájdete vynikajúce vegánske sladkosti. Taktiež skvelá atmosféra je v Herbivore, kde nemôžete vynechať preslávenú açai bowl. A úplne nebíčkový tekvicový koláč majú teraz v kaviarni Styl&Interier.

 

Positive mind, positive life

Myslite pozitívne! Nedarí sa vám? Presvedčte svoju myseľ, že všetko dobre dopadne. Nemyslite na najhoršie a snažte sa čo najviac zamerať na pozitívne myšlienky. Napíšte si zoznam vecí, ktoré vás tešia a snažte sa každý deň spraviť aspoň jednu z nich. Alebo si do mobilu stiahnite aplikáciu s afirmáciami a opakujte si ich každý večer pred spaním. Časom uvidíte, že sa budete ráno zobúdzať oveľa pozitívnejšie naladení a váš deň bude o to príjemnejší. Pokiaľ sa o osobný rozvoj zaujímate viac, skúste aplikáciu Grid Diary. Jedná sa o denník v zrýchlenej verzii. Vytvoríte si mriežku z fráz, ktoré sa týkajú vašich aktivít, myšlienok a zážitkov a každý deň ich iba doplníte tým, čo sa v rámci daného dňa udialo. Takto budete mať dokonalý prehľad o vašich myšlienkach a budete môcť analyzovať, na aké veci by ste sa mohli napríklad v zlepšení svojho myslenia zamerať. Keď zmeníte svoje myslenie a budete sa sústrediť na pozitívne stránky, uvidíte, s akou ľahkosťou prežijete aj tie najpochmúrnejšie dni.

Svetre

Konečne sweater weather! Nie je nič lepšie ako sa v chladnom počasí zababušiť do vlneného svetra a obrovského šálu. Okrem toho, že vám bude príjemne teplo tieto veci sú neskutočne pohodlné a budete mať celý deň príjemný pocit, ako by ste ani nevyliezli z postele. Hlavne nepodceňujte výber oblečenia a poriadne vrstvite, veď nie je nič horšie ako nepríjemná choroba (viem o čom hovorím, práve keď píšem tento článok mám angínu). Pokiaľ ste fajnšmekri (kajnšmentke 🙂 ) odporúčam stránku Kašmírový svět, kde nájdete kašmírové svetre za perfektné ceny!

Pečené gaštany

Snáď najväčšia jesenná srdcovka. Už od detstva. A prvá vec, ktorá ma napadne, keď sa povie jeseň. Dajú sa ľahko pripraviť aj doma, no najradšej ich mám zo stánku na ulici. Má to väčšie čaro. A pokiaľ sa práve potrebujete niekam dostať, spríjemníte si cestu a zahrejete ruky 🙂 Ak vám práve gaštany nechutia, určite si nájdete aj vy nejakú pouličnú maličkosť, ktorá sa stane vašou jesennou tradíciou. Čo napríklad čerstvo upečený trdelník?

 

Knihy

Toto obdobie je ideálny čas na čítanie kníh. Máte svoj zoznam kníh, ktoré by ste si radi prečítali? O to lepšie! Alebo jednoducho vojdite do kníhkupectva a vyberajte. Skvelé knihy nájdete aj v antikvariátoch alebo starožitníctvach, niekedy môžete mať šťastie na také poklady, o ktorých sa vám ani nesnívalo. Nie ste na čítanie? Čo takto vyskúšať audioknihu alebo nejakú motivačnú literatúru? Budete prekvapení, ako skvelo si spríjemníte dlhé chvíle. Pokiaľ sa vám nedarí nájsť si na čítanie čas, skúste si nosiť knihu so sebou v kabelke. Nie je nič lepšie ako vyplniť čas strávený v hromadnej doprave čítaním. Uvidíte, že počas dňa ju z tej kabelky budete vyberať niekoľkokrát! Samozrejme zvoľte knihu, ktorá vám nezaberie celé miesto v kabelke a nebude vás celý deň ťahať k zemi. Super sú paperbacky, ktoré sú ľahšie ako klasické knihy.

A čo vy, máte nejaké svoje triky ako si užiť jeseň? Budem rada, ak sa podelíte v komentároch!

1 Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *